Ta strona używa cookies

Możesz wyłączyć ich obsługę w swojej przeglądarce. Niektóre funkcje witryny mogą wtedy nie działać.

Poznaj naszą politykę cookie.

OK, ROZUMIEM

Album Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów

autor: Renata Dąbrowska
oprawa: twarda
wymiary: 297/210 mm
liczba stron: 232
język: pol/ang
wydawnictwo: Renata Dąbrowska
rok wydania: 2012

Zapytaj o zamówienie
49,00 zł

Tak spełniają się marzenia!!!

W 2009 roku wpadłam na pomysł, by odnaleźć i sportretować kobiety, które nazywają się tak samo jak ja.

Pomysł na pozór prosty, był niesłychanie trudny do zrealizowania, wymagający długich poszukiwań, dobrej logistyki, tysięcy telefonów, maili, rozmów, nerwów i łez, sporego samozaparcia, siły perswazji, licznych podróży (ponad 25 tysięcy przejechanych kilometrów) i dużych nakładów finansowych, oczywiście też czasu (prawie 3 lata). Pewnie dlatego realizacja projektu przyniosła mi wiele satysfakcji.

Odnalazłam i sportretowałam 100 Renat Dąbrowskich. Różnorodność osobowości, charakterów, wyglądów i ich światów sprawiły jak bardzo niesamowite były te spotkania, które wiele mnie nauczyły i na zawsze zapadły mi w pamięci.

Renaty Dąbrowskie są wspólnym mianownikiem – takie samo imię i nazwisko głównym tematem moich fotografii, ale wyłania się przy tym prawdziwy przegląd kobiecej społeczności polskiej i kawałek Polski, bardzo zróżnicowany, ale piękny.

Gdy wpadłam na ten pomysł nie zdawałam sobie sprawy, że to początek niesamowitej przygody, że zaczyna się coś, co później okaże się dla mnie tak ważne. Projekt ten jest moim najpoważniejszym jak dotąd przedsięwzięciem fotograficzno - socjologicznym, bardzo osobistym. Oglądając ten album – 100 naszych portretów, uśmiecham się i wzruszam, jestem dumna i szczęśliwa!

Dziś z ogromną radością i satysfakcją pragnę zaprezentować mój pierwszy album „Ja, Renata Dąbrowska – 100 portretów”.

Rekomendacje

Często zadaję sobie podstawowe pytanie – po co fotografuję? Nie robię tego przecież dla pieniędzy, a jednak fotografia, choć to zabrzmi patetycznie, jest treścią mego życia. Dlatego też dobrze rozumiem Renatę Dąbrowską i jej ogromną pracę, polegającą na wykonaniu ponad stu portretów swoich imienniczek, zamieszkałych w Polsce i za granicą. Po co? Może dla samej ciekawości, może z jeszcze innych powodów...? Realizacja pomysłu i pomyślne doprowadzenie do serii fotografii, liczącej sto portretów, wymagały rozpisania długiego planu działania, wielu najrozmaitszych kroków postępowania, kultury osobistej, umiejętności dyplomatycznych i psychologicznych, by pokonać w osobach fotografowanych obawy i wahania, o których autorka wspomina. Pomysł wymagał determinacji, odwagi, cierpliwości i dążenia do sprecyzowanego artystycznego celu.

Renata, idąc przez życie, ciągle rozgląda się, ciągle chłonie, ciągle jest ciekawa tego, co za rogiem, co dalej za horyzontem. Czy wystarczy taką osobę określić tylko ekstrawertykiem? Chyba nie, na tym polega fenomen Renaty. To coś więcej. To „coś”, co ja także dobrze rozumiem i cenię. To miłość do szalonych pomysłów, do ryzyka w pozornie bezsensownych przedsięwzięciach, do planów bardziej realnych w marzeniach niż w „rozsądnym życiu”. To ciągłe poszukiwanie czegoś, czego nie można określić czy zdefiniować. To ucieczka przed dołującą stabilizacją i murami, które ta stabilizacja buduje.
To ciągle szeroko otwarte oczy małego dziecka, chłonące łapczywie życie. To nieczęsto spotykany typ człowieka...

W swojej kolekcji Renata ukazała własną tożsamość, ukazała swój portret scalony z wielu twarzy, osobowości, charakterów. Potwierdza się fakt, że rzeczywistość to przede wszystkim opowieść o innych. Słuchając i oglądając uważnie, możemy wydostać się poza ograniczającą nas egoistyczną osobowość i zobaczyć samego siebie.

Prof. Grzegorz Przyborek, PWSFTviT w Łodzi.

Projekt jest znakomitym przykładem aktywności artystycznej świadomej i niezależnej artystki poruszającej się w obszarach fotografii. Warto docenić jej niezależną postawę i ciągłą pracę jaką wkłada w rozwój własny i swojej twórczości...

Renata Dąbrowska posiada zalety ambitnego człowieka, który dąży do wyznaczonego sobie celu świadomie i z dużą determinacją.

Z pełnym przekonaniem rekomenduję panią Renate Dąbrowską jako artystkę wartościową i oryginalną.

Prof. Stefan Czyżewski, PWSFTviT w Łodzi.

Postawę pani Renaty Dąbrowskiej wyróżnia wzorowa rzetelność i zaangażowanie w pracy, oraz wnikliwość i otwartość w poszukiwaniu rozwiązań w realizacji zadań dydaktycznych. Jej twórczość fotograficzna przechodzi interesującą ewolucję świadczącą o szybkim poszerzeniu świadomości medium jakim się posługuje. Efektem tego są prace reprezentujące oryginalne wartości. O ich poziomie świadczy nie tylko rozwój jej kariery zawodowej jako fotoreporterki, ale również nagrody i wyróżnienia zdobyte w ciągu ostatnich lat w ogólnopolskich konkursach fotografii prasowej, indywidualne wystawy jej fotografii i udział w wielu zbiorowych, oraz liczne publikacje zarówno w czołowych polskich pismach ilustrowanych jak i w publikacjach książkowych.

Prof. Lech Lechowicz, PWSFTviT w Łodzi

Dowiedz się więcej

  • Wywiad w trójce

    Posłuchaj wywiadu ze mną w Trójce

    Zobacz więcej